Jak wybrać odpowiedni dywan

Dywany to forma sztuki o bardzo długich tradycjach. Każdy z nich jest wyjątkowy i posiada swoją własną historię. 

Ręcznie wiązany dywan nada wnętrzu Państwa domu bardziej osobisty charakter, podkreślając doskonały gust i uwypuklając Państwa osobowość. Nie ma lepszego sposobu na pokazanie światu swojej natury jak otoczenie domu aurą wyjątkowości!

W Carpet Avenue dokładamy wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania wszystkich klientów bez względu na budżet, powierzchnię domu oraz potrzeby.

Nasza obszerna oferta obejmuje różnego rodzaju modele - od prostych dywanów koczowniczych po ręcznie wiązane ekskluzywne jedwabne dywany dla klientów o najbardziej wyszukanych gustach.

To prawda, opcji jest nieskończenie wiele - nasza strona pomoże Państwu w dokonaniu zakupu. Zależy nam na tym, aby poszukiwanie dywanu było dla Państwa przyjemnością i zakończyło się sukcesem.

Nasi eksperci pomogą Państwu w znalezieniu dywanu, którym będą się Państwo cieszyć przez wiele lat.

 

Państwa dom, wnętrze, pokój - jak wybrać odpowiedni dywan

Wszystko zaczyna się od…KLIENTA.

Poszukiwanie odpowiedniego dywanu należy rozpocząć od odpowiedzi na proste pytanie: Jakie są Państwa oczekiwania?

Zadanie to może być dość trudne.

Aby pomóc Państwu w podjęciu decyzji, przygotowaliśmy porady i wskazówki, które mają za zadanie ułatwić znalezienie dywanu dostosowanego do Państwa domu i potrzeb.

 

Określenie swoich potrzeb

Dywany nie spełniają jedynie celów estetycznych.

To elementy wnętrza spełniające różnorakie potrzeby. Na początek powinniśmy określić nasze potrzeby - warto stworzyć listę swoich oczekiwań. Jakie są nasze oczekiwania? 

Kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę, to częstotliwość chodzenia po dywanie, zwierzęta, dzieci, ryzyko ewentualnego rozlania lub pojawienia się plam oraz oświetlenie. W pomieszczeniach, w których często chodzimy, jak np. kuchnie i korytarze, lepiej sprawdzą się trwalsze dywany o większej odporności na plamy. Jeśli macie Państwo dzieci, które często bawią się na podłodze, warto zainwestować w miękki pluszowy dywan, który będzie odporny na stałe użytkowanie.

Ważnym elementem naszej codziennej pracy jest pomaganie naszym klientom w znajdowaniu dywanu odpowiadającego ich potrzebom. W tym celu zadajemy szereg pytań odnośnie tego, gdzie będzie umieszczony dywan, na jaki rodzaj ruchu będzie narażony i jak będzie wpływał na pomieszczenie - np. czy będzie je ocieplał, powiększał, łagodził jego charakter, czy będzie stanowił jego centralny element, doradzamy także, jak dobrać kilka dywanów, aby współgrały ze sobą w jednym pomieszczeniu. 

Pomożemy Państwu w znalezieniu odpowiedniego dywanu.

 

Dywan do każdej przestrzeni i pomieszczenia

 

Zacznijmy od oczywistego pytania: W którym pokoju ma znajdować się dywan?

Dywan ma wpływ na charakter całego pomieszczenia. Przy wyborze modelu powinniśmy kierować się pomieszczeniem, w jakim będzie on się znajdował.

 

Sypialnia

Dywan w sypialni powinien zamienić ją w naszą osobistą oazę spokoju.

To miejsce, które powinno być wolne od nadmiaru bodźców dźwiękowych i wizualnych.

Unikajmy krzykliwych wzorów, które mogą zakłócić to spokojne otoczenie. Tego typu wnętrze powinno być przytulne. Polecamy dywany wełniane o grubszym runie. Doskonale sprawdzą się modele typu Gabbeh lub Shaggy, w których możemy zanurzyć stopy po wyjściu z łóżka. Odradzamy dywany o bardzo żywych kolorach i nietypowej formie. Prostota będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Najlepiej postawić na dywan o dużym rozmiarze!

Gabbeh / Shaggy

 

Pokój dzienny

Wybierając dywan do pokoju dziennego, powinniśmy wziąć pod uwagę przestrzeń, budżet i charakter wnętrza - myślenie to nie powinno nas jednak ograniczać. 

A dlaczego by nie uczynić z dywanu centralnego punktu wnętrza? Mogą Państwo postawić na wyrazisty dywan, jednocześnie nieprzytłaczający wnętrza, który stanie się integralnym elementem jego wystroju. Im większy pokój, tym większa szansa, że wybrany dywan zadecyduje o jego atmosferze i zdeterminuje paletę barw pomieszczenia.

Pokój dzienny to miejsce, w którym możemy wyrazić naszą osobowość. Sprawdzi się w nim wszystko - od kolorów po wzory. Wystarczy wpleść dywan w wystrój wnętrza.

Wybór dywanu można oprzeć także na określonym meblu lub obrazie. Pamiętajmy o tym, że wybrany dywan nie powinien przytłaczać wnętrza - wówczas efekt końcowy nie będzie zbyt korzystny.

Cechą charakterystyczną wielu pokoi dziennych jest estetyczna podłoga, np. drewniana lub wykonana z kafelków. Dywan powinien odsłaniać przynajmniej niewielką część podłoża. Jeśli w Państwa pokoju dziennym przebywa wiele osób, polecamy dywan o wełnianym runie. Wełna to doskonały wybór, ponieważ jest łatwa w czyszczeniu, a usunięcie ewentualnych zabrudzeń z runa nie przysparza większych trudności.

Czy Państwa pokój dzienny ma nietypowy kształt? Należy wykazać się inwencją: Polecamy położyć kilka dywanów tak, aby nachodziły na siebie lub ułożyć grupkę mniejszych dywanów po całym pokoju. Końcowy efekt wizualny Państwa zaskoczy!

 

Jadalnia

Jadalnia to tło wspólnego świętowania i czasu poświęcanego rodzinie.

Przy wyborze dywanu do jadalni, należy uwzględnić to, jak często będą przesuwane krzesła, a także wziąć pod uwagę ryzyko upuszczenia jedzenia lub rozlania wina. Trwały wełniany dywan o ciemniejszej kolorystyce i szczegółowych wzorach będzie najłatwiejszą opcją, bez problemu go wyczyścimy, a ponadto doskonale poradzi sobie z wieloletnim użytkowaniem.

Tradycyjne dywany perskie

 

Wejście / korytarz

Korytarze i wejście do domu nadają charakter wszystkim pomieszczeniom. Wybrany przez nas dywan powinien witać gości i wprowadzać pozytywną atmosferę do domu.

Polecamy wybór dywanu, który zaprasza nas do wejścia i zapowiada charakter kolejnych wnętrz.

Stawiajmy na odważne rozwiązania. Pozwólmy gościom na zanurzenie się w naszej przestrzeni.

Warto postawić na ciemniejsze i cieplejsze kolory o szczegółowych wzorach, na których zabrudzenia nie będą zbyt widoczne. Dywan powinien być trwały i odporny na intensywny ruch, zwłaszcza jeśli nie chodzimy po domu w butach. 

Jeśli drzwi w naszym domu otwierają się do środka korytarza, wybierzmy dywan o niezbyt grubym runie, ponieważ w przeciwnym razie otwieranie i zamykanie drzwi może być utrudnione.

Dywany koczownicze/wiejskie 

 

Rozmiar i kształt

Największym błędem, jaki możemy popełnić, jest zakup zbyt małego dywanu.

Niewielki dywan zakłóci proporcje wnętrza. Pamiętajmy o następującej zasadzie: Dywan stanowi fundament znajdujących się pod nim elementów wnętrza!

 

Pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego rozmiaru

Dywany są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach, a ponieważ są wiązanie ręcznie, nigdy nie znajdziemy dwóch identycznych modeli, co świadczy o ich wyjątkowości.

Wybór rozmiaru dywanu jest uzależniony od wymiarów pokoju lub przestrzeni, w której chcemy go umieścić.

Poniższe wskazówki pomogą Państwu w ustaleniu rozmiaru dywanu odpowiadającego naszym potrzebom:

Zmierzmy wymiary pomieszczenia. Następnie powtórzmy tę czynność, aby mieć pewność, że uzyskaliśmy prawidłowy wynik. 

Ustalmy, jaką część pokoju powinien pokrywać dywan.

Następnie zakryjmy ją gazetami, aby ostatecznie ustalić wymiary i sprawdzić wstępnie, jak dywan będzie się na niej prezentował. Być może okaże się, że zależy nam na dywanie, który byłby nieco większy lub mniejszy. Jeśli nie dysponują Państwo odpowiednią ilością gazet, mogą Państwo posłużyć się taśmą i wyrysować kontury dywanu. 

Jeśli zależy Państwu na tym, aby dywan pokrywał większą część podłogi, należy zostawić co najmniej 30-40 cm miejsca, aby oddzielić go od ściany.

Jeśli dywan ma znajdować się pod stołem jadalnianym, upewnijmy się, że będziemy on na tyle duży, iż podczas siedzenia przy stole nogi krzeseł będą znajdowały się na nim, a ich odsuwanie i wstawanie nie będzie groziło uszkodzeniem boków dywanu. Dywan powinien pokrywać powierzchnię wykraczającą co najmniej 30 cm za obrys stołu. W ten sposób możemy mieć pewność, że tylne nogi krzeseł będą znajdować się na dywanie przy ich odsuwaniu.

Chodniki powinny być co najmniej 10 cm węższe oraz 45-60 cm krótsze od korytarza. 

 

Eksperymentowanie kształtami

Dywan nie musi być prostokątny. Aby wybrać odpowiedni kształt dywanu, warto pogrupować posiadane meble. Jaki kształt będzie prezentował się najkorzystniej? Być może zamiast prostokątnego powinniśmy wybrać dywan kwadratowy, zaokrąglony lub owalny?

Pamiętajmy o ważnej zasadzie: Dokonajmy przymiarek przed podjęciem ostatecznej decyzji!

 

Kolor

Czy lubią Państwo kolory i połączenia różnych odcieni? My również! Poświęcanie wielu godzin na dokładne dopasowywanie kolorów nie ma jednak sensu. 

Natura tak nie działa. Takiego efektu nie da się także osiągnąć w naszym wnętrzu. 

Nasze starania powinny wyglądać zupełnie inaczej. Skupiając się na dopasowaniu wszystkich kolorów naszego wnętrza, możemy stworzyć zbyt wyszukaną i nienaturalną estetykę. 

Warto więc ograniczyć się do kilku kolorów. Zalecamy wybór dywanu o kilku kolorach i elementach dopasowanych do odcieni obrazów, zasłon lub poduszek. Możemy także dopasować elementy dekoracji do wybranego przez nas dywanu.

W ten sposób zamiast skupiania się tylko na jednym elemencie tworzymy przestrzeń z możliwością późniejszych zmian w kolorystyce. Dywan pozostanie taki sam na wiele lat, z kolei kolory ścian i zasłon mogą ulegać zmianom.

Ciemne kolory sprawią, że meble i inne elementy wnętrza będą sprawiały wrażenie mniejszych, z kolei jasne barwy dają odwrotny efekt. Jeśli mamy do czynienia z niewielką przestrzenią, warto wybrać jaśniejszy dywan lub model bez elementu centralnego, który optycznie powiększy wnętrze.

Nadmierne skupianie się na dopasowywaniu kolorów jest więc bezcelowe.

Wystarczy zastosować się do złotej zasady. Zaczynamy od koloru głównego, zaś sam dywan służy jego podkreśleniu. Może to być także drugi kolor dywanu - w ten sposób stworzymy spójną całość. Skupmy się na podobnych odcieniach, a nasz dom potraktujmy jako krzew różany. Nie sposób znaleźć egzemplarz o idealnie dopasowanych barwach. Zazwyczaj mamy do czynienia z wieloma różnymi kolorami: liście o odmiennych odcieniach zieleni, przejścia barw na płatkach róż. Pomimo tego krzew wygląda przepięknie. Sprawmy, aby to kolor się do nas dopasował, a nie my do niego. Jest to prostsze, niż myślimy!

 

Dywany tradycyjne…

Dywany perskie i orientalne to doskonała opcja, jeśli chcemy wykazać się inwencją i stworzyć wszechstronne wnętrze. Mamy ogromne pole do popisu w kwestii rozmiarów, wzorów, kolorów - wszystkie te elementy wejdą w interakcję z wnętrzem. Opcji jest nieskończenie wiele. 

Perskie i orientalne dywany są ponadczasowe i nigdy nie wyjdą z mody. Tradycyjny perski dywan w wyjątkowy sposób wzbogaci wnętrze o kolor, styl, nostalgię, tradycję, wartości, gust, kulturę - każdy ręcznie wiązany egzemplarz ma do opowiedzenia własną historię, podobnie jak każdy dom. Jeśli szukają Państwo elementu, który będzie stanowił kontrast w stosunku do nowoczesnego wnętrza, tradycyjny ręcznie wiązany dywan będzie idealnym rozwiązaniem!

…a może tak postawić na coś nowoczesnego?

Nowoczesny dywan wprowadzi harmonię do Państwa wnętrza. Mają Państwo do dyspozycji modele o różnych kształtach i rozmiarach, charakteryzujące się zachwycającymi połączeniami barw.

Różnorodność designu daje nieskończenie wiele możliwości personalizacji swoich wnętrz.

 

Pamiętajmy o budżecie

Ręcznie wiązany dywan to świetna inwestycja. Wybrany przez Państwa dywan jest wyjątkowy, to jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki, które ma do powiedzenia własną historię. Zamiast dywanu wyprodukowanego mechanicznie, który za kilka lat trzeba będzie zastąpić nowym, warto postawić na model tradycyjny, który przy odpowiedniej pielęgnacji będzie się pięknie starzał, towarzyszył nam wiele lat i doczeka przyszłych pokoleń.  

 

Zapraszamy do zadawania pytań!

Zachęcamy Państwa do zadawania wielu pytań. Nasz dział obsługi klienta posiada szeroką wiedzę i dostarczy Państwu wszystkich niezbędnych informacji. 

Jesteśmy tu po to, aby ułatwić i upiększyć Państwa życie oraz podkreślić magię Państwa domu - za pomocą odpowiedniego dywanu!

Naszym głównym celem jest znalezienie dywanu, który przeobrazi Państwa dom w estetyczne, wygodne wnętrze, które będzie powodem do dumy.

Proszę o kontakt Prawa autorskie zastrzeżone © 2024 Carpet Avenue GmbH. Wszelkie prawa zastrzeżone.