Flash Sale! Uzyskaj 10% dodatkowej zniżki. Użyj kodu: GET10

Ta historia nie kończy się na sfinalizowaniu zakupu

Przy odpowiedniej pielęgnacji ręcznie wiązany dywan może służyć kilku pokoleniom, a ponadto wraz z upływem czasu będzie pięknie się starzał, a nawet wyglądał lepiej niż w momencie zakupu.

 

Spód

Dobrym pomysłem jest użycie ochronnej spodniej warstwy, która utrzyma dywan na miejscu i zapobiegnie jego ślizganiu. To w pewnym sensie fundament dywanu, warstwa ochronna, która nie tylko zapobiega wypadkom, ale także chroni dywan przed zbyt szybkim zużyciem.

 

Wgniecenia

Jeśli zamierzamy postawić na dywanie meble, warto pomyśleć o założeniu ochraniaczy na nóżki oraz o przesuwaniu mebli o kilka centymetrów raz na parę miesięcy, aby zapobiec powstawaniu stałych wgnieceń w runie dywanu. Jeśli po przesunięciu mebla na dywanie zauważymy wgniecenia, przy odrobinie cierpliwości powinny one zniknąć w ciągu kilku dni. Wełna ma naturalną tendencję do odzyskiwania swojego kształtu, ewentualne wgniecenia będą stopniowo znikać. Jeśli ślady utrzymują się, proces można przyspieszyć, kładąc na nie białą szmatkę zwilżoną zimną wodą. Szmatkę należy ostrożnie przeprasować żelazkiem w kierunku runa.

 

Odkurzanie

Ważne jest utrzymanie czystości dywanu poprzez jego regularne odkurzanie. Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu frędzli i unikać ich odkurzania. Frędzle stanowią przedłużenie nici osnowy - ich odkurzanie może spowodować rozprucie i uszkodzenie dywanu.

Zaleca się odkurzanie dywanu raz lub maksymalnie dwa razy tygodniowo, jeśli często po nim chodzimy lub zachodzi taka potrzeba. Zabrudzenia i piasek, których nie usuniemy poprzez odkurzanie, zachowują się jak papier ścierny, pozostając w runie i przenikając do osnowy oraz przyczyniając się do szybszego niszczenia węzłów. 

Pamiętajmy o tym, aby zawsze odkurzać dywan zgodnie z kierunkiem runa. Jeśli nie mają Państwo pewności, wystarczy delikatnie przejechać ręką po dywanie podobnie jak przy głaskaniu kota lub psa. Jeśli powierzchnia jest gładka w dotyku i przesuwamy ręką z włóknem, obraliśmy właściwy kierunek. Jeśli czujemy opór, to znak, że przesuwamy ręką w złym kierunku.

 

Linienie

Właściciele nowych dywanów mogą zauważyć początkowe linienie. Nie jest to jednak oznaka defektu lub złej jakości. Zauważane przez nas kłaczki to nadmiar wełnianych włókien, które pozostały w runie podczas jego podcinania w trakcie produkcji. Podczas linienia włókna wydostają się z runa dywanu. To naturalny proces, który powinien ustać przy odrobinie cierpliwości i odkurzaniu. Aby przyspieszyć linienie, możemy nieco częściej odkurzać dywan, pamiętając o zachowaniu kierunku runa i unikaniu nadmiernej częstotliwości odkurzania, która może przyczynić się do szybszego niszczenia dywanu.

 

Czyszczenie

Jeśli będziemy regularnie czyścili i odpowiednio pielęgnowali nasz ręcznie wiązany dywan, nie będzie on wymagał szczególnych dodatkowych zabiegów.

Jeśli dywan wygląda na szczególnie zabrudzony, warto poddać go profesjonalnemu czyszczeniu - zalecamy powtarzanie tego zabiegu raz na 3-5 lat w zależności od wyglądu dywanu. 

Konieczne jest korzystanie wyłącznie z usług profesjonalistów specjalizujących się w czyszczeniu ręcznie wiązanych dywanów. 



Plamy

Najważniejsze jest szybkie działanie. Jeśli plama zdąży przeschnąć, istnieje ryzyko, że nie da się jej całkowicie wywabić.

Zabrudzenia stałe należy ostrożnie zebrać łyżką, a nadmiar płynu usunąć od razu po pojawieniu się plamy. Ważne jest zebranie jak największej ilości płynu za pomocą zwilżonej białej szmatki lub ręcznika papierowego oraz niewielkiej ilości łagodnego mydła. Do czyszczenia ręcznie wiązanego dywanu nigdy nie używamy chemikaliów lub detergentów. Wiele detergentów zawiera agresywne substancje powierzchniowo czynne, które mogą uszkodzić włókna wełny i zmienić jej kolor. Poza tym mogą one spowodować usunięcie z włókien naturalnego tłuszczu, stanowiącego naturalną powłokę ochronną dywanu.

Ostrożnie przesuwajmy szmatką, nie trąc nią zbyt mocno, ponieważ możemy przyczynić się do głębszego wniknięcia plamy w dywan, zniszczenia włókien lub przejścia płynu przez dywan do podłogi.

Zawsze zaczynamy od zewnętrznych krawędzi plamy, posuwając się do środka, wklepując delikatnie letnią wodę, a na końcu wycierając plamę suchą szmatką. 

Jeśli plama nie zostanie wywabiona, należy zwrócić się po poradę do specjalisty. Nie możemy używać środka do wywabiania plam, który nie jest przeznaczony do ręcznie wiązanych dywanów i materiałów, z którego są one wykonane (wełna, jedwab oraz/lub bawełna).

Więcej informacji na temat radzenia sobie z różnymi plamami znajdą Państwo poniżej.

 

 

Proszę o kontakt Prawa autorskie zastrzeżone © 2024 Carpet Avenue GmbH. Wszelkie prawa zastrzeżone.